Шуміць, гудзе, вясна ідзе!

04.04.2024

На сучасным этапе, калі адбываюцца значныя змены ў жыцці грамадства, актуалізуецца праблема выхавання маленькага грамадзяніна і патрыёта сваёй краіны.

Патрыятычнае выхаванне дзяцей-гэта складаны педагагічны працэс, у аснове якога ляжыць развіццё маральных пачуццяў. Дашкольнае дзяцінства-спрыяльны перыяд для далучэння дзіцяці да нацыянальнай культуры. Таму вельмі важна пачынаць выхоўваць сапраўднага патрыёта сваёй Радзімы менавіта ў гэтым узросце, калі дзіця пачынае інтэнсіўна развівацца ў сацыяльным плане. Гэты перыяд па сваіх псіхалагічным асаблівасцям найбольш спрыяльны для фарміравання патрыятызму, так як для дзяцей дашкольнага ўзросту характэрныя высокая ўспрымальнасць, лёгкая навучальнасць, бязмежнае давер дарослым, імкненне пераймаць ім, эмацыйная спагадлівасць і цікавасць да ўсяго навакольнага. Мэтай патрыятычнага выхавання з'яўляецца сфарміраванасць асноў патрыятызму як маральнага якасці асобы.

Але проста любіць родную зямлю недастаткова, неабходна ведаць гісторыю, культуру, славутасці, запаведныя куткі, тое чым славіцца родны горад – край знакамітых землякоў. У дзіцяці павінна з'явіцца пачуццё нацыянальнага гонару за сваю малую Радзіму. Таму галоўнай мэтай з'яўляецца выхаванне грамадзяніна, які любіць і ведае свой горад, край і ўсё, што з імі звязана. Для дасягнення гэтай мэты, наш музычны кіраўнік правёў мерапрыемства "Шуміць, гудзе, вясна ідзе". Дзеці спявалі песні-вяснянкі, песні - заклічкі, гулялі ў беларускія народныя гульні, вадзілі карагоды. Выхаванцы сустрэлі вясну, абудзілі зямлю "і"паклікалі птушак".